wtorek, 16 lipca 2013

The Bitter Truth Orange Bitters

The Bitter Truth Orange Bitters
Po ziołowej Angosturze najczęściej używane są bittersy pomarańczowe. Powstały w połowie XIX wieku, robiło je kilka firm, a miały głównie zastosowanie lecznicze. W 1862 roku twórca koktajli Jerry Thomas wspomniał o nich w swojej książce How to mix drinks

Składniki używane do  ich produkcji to głównie skórki gorzkich pomarańczy z Sewilli lub Zachodnich Indii. Receptury XIX-wieczne wymieniają także korzeń goryczki, cynamon, goździki, kardamon, czasem kminek czy kolendrę, a także imbir.

Pomarańczowy bitters wchodził w skład wielu koktajli, najczęściej stosowany był w drinkach Martini. Przez kilkadziesiąt lat z powodu małej dostępności bittersy w ogóle były pomijane. Obecnie używa się ich częściej i chętniej. Pomarańczowy dodaje się do koktajlu Abbey, Caprice, Ford, Guion, Bijou, Sherman, Delmonico, Hakam i wielu innych. Tak, jak bittersy ziołowe, np. Angosturę, dodaje się najczęściej do whiskey, tak do drinków z ginem używa się przede wszystkim pomarańczowych, ale nie jest to ścisła zasada.

Pomarańczowe bittersy robi wiele firm, choć w Polsce trudno je dostać – znalazłam tylko bittersy firmy The Bitter Truth.

Pomarańczowy bitters The Bitter Truth jest wyraźnie ziołowy, pachnie trochę pomarańczą, ale jej smak nie jest tak mocno wyczuwalny, może bardziej cytrusowy w kierunku pomarańczowego. Wydaje się, że najbardziej wyraźną pomarańczową nutę będzie miała Angostura Orange Bitters, natomiast np. Regan’s Orange Bitters No.6 będzie znowu bardziej subtelne, ale o mniej pełnym smaku od The Bitter Truth.

Warto sięgnąć do starych przepisów na drinki, w których bittersy pomarańczowe (oraz w ogóle bittersy) są częstym składnikiem. Oryginalne Martini czy Dry Martini z delikatną pomarańczową nutą może być przyjemną odmianą od wersji z zieloną oliwką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz